در وردپرس در بخش دسته بندی ها، بطور پیش فرض دسته ها بر اساس حروف الفبا و یا بر اساس کدهای شخصی سازی قالب ها، بر اساس آی دی در هنگام “افزودن مطلب جدید” یا ابزارک نمایش لیست دسته بندی های پیش فرض وردپرس نمایش داده می شود. گاهی اوقات تعداد دسته بندی ها زیاد است و یا اینکه قصد داریم دسته بندی ها را بر اساس سلیقه خود اولویت بندی کنیم و دسته های مهم تر و پرکاربردی تر را در ابتدای لیست، و دسته های کم اهمیت را در انتهای لیست قرار دهیم.

مخصوصا زمانی که قصد داریم مطالبی در سایت خود به صورت پشت سر هم ارسال کنیم و باید هر بار در میان لیست انبوهی از دسته بندی ها، دسته موردنظر را پیدا کنیم. در مخزن وردپرس افزونه ای رایگان به نام Category Order and Taxonomy Terms Order وجود دارد (با کلیک روی نام آن وارد صفحه آن در مخزن وردپرس شوید)، که می تواند دسته بندی های پست تایپ نوشته ها و Custom Post Type ها را تنها با قابلیت کشیدن و رها کردن یا همان Drag & Drop مرتب سازی کنیم.

برای مثال ما در استات فاکس یک پست تایپ دلخواه به نام “ویدئو” داریم و یک تکسونامی به نام “دسته بندی” برای آن اضافه کرده ایم. پس از نصب این افزونه، گزینه ای به نام Taxonomy Order در محدوده هر پست تایپ که تکسونامی شخصی دارد اضافه خواهد شد و تمامی آیتم های داخل آن تکسونامی در این صفحه وجود خواهد داشت که می توانید تنها با کشیدن و رها کردن، اولویت ها را تغییر دهید. آیتم هایی که در بالای لیست قرار میگیرند در تمامی بخش ها در ابتدای لیست نمایش داده خواهند شد. بطور مثال:

ما تصمیم گرفته ایم دسته بندی ها را به این صورت مرتب کنیم، و در صفحه افزودن مطلب جدید در پست تایپ سفارشی دلخواهمان، این دسته ها به این صورت مرتب خواهند شد:

درحال حاضر تنها امکان مرتب سازی تکسونامی هایی وجود دارد که همانند دسته بندی ها، به صورت چک باکس هستند و تکسونامی هایی مشابه “برچسب ها” قابل مرتب سازی نیستند و گزینه ای برای آنها مشاهده نخواهید کرد.