اسپم اسکورSpam Score یکی از فاکتورها و معیارهای سئو در سایت می باشد که روی اعتبار، آتوریتی و اعتماد گوگل و نتایج جستجوی سایت تأثیر مستقیم و مهمی دارد. بک لینک ها یکی از راه های افزایش آتوریتی هستند که اگر بک لینک ها در سایت هایی با اسپم اسکور بالا ثبت شده باشند باعث افزایش اسپم اسکور سایت ما نیز خواهند شد. اسپم اسکور از 1% تا 100% شماره گذاری می شود. 1% یعنی فاقد اسپم، تا 3% نیز مشکلی ندارد اما بالاتر از آن برای وب سایت کاملا مضر خواهد بود.

خوشبختانه گوگل با ارائه ابزاری به نام Disavow به ما این امکان را داده تا تأثیر بک لینک های اسپم و سایت های با اسپم اسکور بالا را از آتوریتی سایت خودمان حذف کنیم. با اینکار گوگل تأثیر بک لینک های اسپم بر آتوریتی و نتایج جستجوی سایتمان حذف خواهد کرد. برای شروع حذف بک لینک ها، شما باید لیستی از بک لینک های اسپم سایت خود داشته باشید. سایت SEMrush ابزار قدرتمندی برای یافتن بک لینک های اسپم تحت عنوان Toxic Backlinks به ما ارائه می کند. در پلن رایگان شما تعداد 50 بک لینک اسپم را می توانید با این ابزار از سایت خودتان دریافت کنید.

مرحله اول: تهیه فایل و لیست دامنه ها

برای شروع فرایند Disavow کردن بک لینک های اسپم، باید در یک فرمت و ساختار مشخصی، دامنه هایی که اسپم اسکور بالایی دارند و به سایت شما بک لینک داده اند را توسط ابزارها پیدا کرده و به این صورت در یک فایل متنی با فرمت .txt با نرم افزار نوت پد یا NotePad++ ذخیره نمایید.

اگر تنها تمایل دارید یک صفحه خاص از سایت موردنظرتان را Disavow کنید، باید به این صورت لینک صفحات موردنظر را تهیه کنید:

# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

در حالت بالا تنها لینک صفحاتی که بک لینک شما در آن قرار دارد را باید هر لینک در یک خط وارد کنید. و اگر قصد دارید تمامی بک لینک ها از یک دامین یا سابدامین خاص را حذف کنید، باید در ابتدای هر دامنه عبارت domain: را وارد کنید. یعنی به این صورت:

# 4 domains to disavow
domain:example1.com
domain:www.example2.com
domain:site.example3.com

در حالت بالا تمامی بک لینک ها و تأثیر آنها بر سایتمان حذف خواهند شد. شما در حالت بالا می توانید دامین و سابدامین را وارد کنید. جهت اطمینان بیشتر می توانید دامین ها را هم با www و هم بدون آن در این لیست قرار دهید. (اگر لیستی با تعداد دامین زیاد دارید و میخواهید در سریع ترین زمان ممکن عبارت domain را در ابتدای آنها قرار دهید، آموزش اضافه کردن کلمه دلخواه به ابتدای هر خط در نوت پد پلاس را مطالعه نمایید.)

نکته:

مهم ترین بخش اینکار این است که اگر قصد دارید از هر دو حالت استفاده کنید، باید تمامی آنها را در یک فایل ذخیره کنید که در زیر یک نمونه از ترکیب هر دو را مشاهده می کنید. همچنین فایل خود را با فرمت متنی بعنوان مثال disavow.txt ذخیره کنید تا در مرحله بعدی بتوانیم در گوگل آپلود کنیم.

# Two pages to disavow
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# One domain to disavow
domain:example1.com

شرایط و قوانین مربوط به این فایل به این صورت است:

  1. برای لیست خود باید یک صفحه خاص یا یک دامین خاص را وارد کنید. امکان Disavow کردن یک مسیر خاص مثلا https://example.com/fa/ وجود ندارد.
  2. برای مشخص کردن دامین حتما باید عبارت domain: را در ابتدای خط وارد کنید. در غیر اینصورت دامین وارد شده به عنوان یک صفحه لحاظ خواهد شد.
  3. فرمت فایل باید متنی یعنی txt و انکودینگ فایل UTF-8 یا 7-bit ASCII باشد.
  4. حداکثر تعداد کاراکتر مجاز برای هر آدرس صفحه موردنظر 2,048 کاراکتر است.
  5. حداکثر تعداد خط های مجاز برای فایل 100,000 خط (شامل کامنت، خط های خالی و آدرس سایت ها) یا 2 مگابایت می باشد.
  6. برای راحتی خودتان می توانید به تعداد دلخواه کامنت اضافه کنید و لینک ها را دسته بندی کنید. این کامنت ها توسط ابزار گوگل نادیده گرفته می شوند و مهم نیستند. کامنت ها را با نماد هشتگ می توانید اضافه کنید که در مثال های بالا نمونه کامنت ها را مشاهده می کنید.

 

مرحله دوم: آپلود لیست دامنه ها در گوگل

مرحله بعد مراجعه به ابزار مخصوص Disavow گوگل است. به محض ورود به این صفحه از شما درخواست می شود تا سایت موردنظرتان را که قصد دارید بک لینک ها را برای آن Disavow کنید انتخاب نمایید. این لیست از سایت های شما در حساب Google Console شما فراخوانی می شود بنابراین اگر سایت خود را مشاهده نمی کنید باید آن را در حساب گوگل کنسول خود اضافه کنید.

سپس روی کلید Upload کلیک کرده و فایل متنی که در مرحله قبل آماده کرده اید را انتخاب کنید. پس از آپلود گوگل تعداد لینک ها و دامین های داخل فایل را شناسایی کرده و تعداد دقیق آن ها را برایتان ثبت می کند. کار شما در اینجا به اتمام رسیده و گوگل در مدت زمانی بین 3 روز تا یک هفته این لیست را برای سایت شما لحاظ خواهد کرد.

پس از آپلود شدن لیست، باید چیزی مشابه تصویر بالا داشته باشید. اگر قصد دارید این لیست را بطور کامل حذف کنید، گزینه Cancel disavowals را کلیک کنید. اگر قصد دارید لیست جدیدی را آپلود کنید و چند دامین و لینک جدید اضافه کنید، گزینه Download list را کلیک کرده تا لیست قبلی را دانلود کنید و پس از اضافه کردن دامین های جدید به فایل، کلید Replace را کلیک کرده، فایل جدید را انتخاب کنید و لیست جدید را آپلود کنید.